NEDEN ECOBOR?

Dünya tarımı ve toprakları yıllardır birçok sağlığa zararlı kimyasallar ile kirletilmiş, bu kimyasallar uzun yıllardır topraklara ve toprakta yetişen ürünlere zarar vermiş ve vermeye de devam etmektedir. Topraklara kalıcı zarar veren içeriği pestisit (tarım ilacı) olan ürünler tarım sektörünün olmazsa olmazı olmuştur. İşin daha da vahimi kullanılmaya mecbur bırakılmıştır. Günümüzde topraklar bu tür kimyasalların esiri durumuna düşmüş ve dünya topraklarının büyük bir kısmı hızla verimsiz ve çorak hale gelmektedir.

Bu yüzden, gerek bozulan toprak yapısının tekrar normale döndürülmesi, gerekse ürün verimliliğini artırmak amacıyla Türk bilim insanları ve mühendisleri ile birlikte yıllar süren çalışmalar sonunda, tüm toprak ve bitki türlerinde denemeleri yapılan ECOBOR zengin içerikli organik sıvı gübre üretilmiştir.

Bor elementinin bitkiler üzerindeki etkilerinin araştırılması yaklaşık 100 yıl öncesine dayanmaktadır. Ancak borun bitkiler üzerindeki etkileri yeni yeni keşfedilmeye başlamıştır. Ülkemizde de Bor Enstitüsü tarafından borun bitki üzerindeki etkileri konusun da bilimsel çalışmalar başlatılmış ve yapılan çalışmalar sonucunda bor elementinin bitki metabolizmasının çalışmasında en etken mikro element olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmaları referans kabul eden ECOBOR zengin içeriğe sahip olan doğal ve organik bitki besleme gübresini üretmiştir.

Amacımız, başta Türk çiftçisi olmak üzere diğer ülkelerin çiftçilerine ekonomik, ekolojik ve yüksek verimli ürün ile hizmet etmektir. ECOBOR yerli sermaye ile kurulan Natural Bor firmasının bir ürünüdür. ECOBOR tarım da yeni bir çağ açmayı hedeflemektedir.

Tarımsal üretimde yüksek verim, %100 organik ve sağlıklı ürünler elde etmek için ECOBOR üretilmiştir.